Neschopnosť diplomacie alebo zámer?

Autor: Martin Serdel | 4.7.2014 o 0:00 | (upravené 4.7.2014 o 15:47) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  95x

Tento článok nebude o tom ako bol bývalý prezident Ukrajiny Viktor Janukovyč zvrhnutý z moci, ale  bude o tom prečo sa územie východnej Ukrajiny (tzv. Novorusko) nachádza vo vojnovom stave.  

V súčastnosti na východnej Ukrajine konkrétne v Luhanskej a Doneckej oblasti (tzv. Novorusko) prebiehajú boje medzi vládnymi silami a povstalcami. Každý deň umierajú ľudia a ďalšie tisíce utekajú v obave o svoje životy preč s krajiny. Zaujímavé je však to, prečo sa hneď na začiatku nová ukrajinská vláda nerozhodla veci riešiť diplomaticky a prečo chcela všetko hneď vyriešiť silou. Keď v Kyjeve došlo k prevratu s pohľadu východných Ukrajincov to bol puč ktorý bol uskutočnený príslušníkmi radikálnej strany Pravý Sektor. Hneď na začiatku sa začalo hovoriť o tom že sa Ukrajinská vláda pokúsi urobiť na etnických Rusov Genocídu, keď si to porovnáme s dneškom a tými obrovskými počtami mŕtvych, môžem povedať čo si mysleli to sa aj stalo. Nieje preto prekvapením že sa etnický Rusi začali brániť a obsadzovať vládne štruktúry keď za svoju jedinú šancu na prežitie považovali iba dve možnosti:

1. Vyhlásenie samostatného štátu 

2. Pripojenie sa k Rusku.

To čo mala Vláda urobiť hneď na začiatku je to že by sa s predstaviteľmi Východnej Ukrajiny pokúsili dohodnúť. A to či už vo forme ústupkov napr. federalizácia krajiny alebo vo forme prísľubov napr. zachovanie zákona o používaní ruského jazyka. Nič s toho sa ale nestalo a vláda sa prakticky ihneď rozhodla že sa bude povstalcom radšej vyhrážať. Otázkou ale je prečo sa veci hneď na začiatku neriešili diplomaticky? A keď sa tak neriešili aký je teda skutočný zámer Ukrajinskej vlády? Niekto by mohol teraz argumentovať ale veď prezident Porošenko vyhlásil prímerie a chcel s povstalcami jednať ale faktom je že neskoro. S toho ako tento plán znel mi ani tak neprišlo že sa jedná o návrh ktorý je pre všetky strany výhodní. Realitou je že tento plán v podstate povedal iba toto: Povstalci vzdajte sa inak budete zlikvidovaný! a na západe tomu tak tlieskali.  Vrátim sa ale späť prečo sa veci hneď neriešili diplomaticky? Nuž je iba jedna možnosť ktorá ako tak dáva zmysel a to je fakt že ukrajinská vláda o diplomatické riešenie nikdy nestála.

Teraz ale ďalšia otázka: prečo chce Ukrajinská vláda útočiť? a čo je teda jej zámerom? 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Británia sa rozhodla, hranice aj pre Slovákov chce zatvoriť už v marci

Theresa Mayová chystá obmedzenie voľného pohybu oznámiť v rovnaký deň, kedy oficiálne spustí rokovania o brexite.


Už ste čítali?