Neschopnosť diplomacie alebo zámer?

Autor: Martin Serdel | 4.7.2014 o 0:00 | (upravené 4.7.2014 o 15:47) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  94x

Tento článok nebude o tom ako bol bývalý prezident Ukrajiny Viktor Janukovyč zvrhnutý z moci, ale  bude o tom prečo sa územie východnej Ukrajiny (tzv. Novorusko) nachádza vo vojnovom stave.  

V súčastnosti na východnej Ukrajine konkrétne v Luhanskej a Doneckej oblasti (tzv. Novorusko) prebiehajú boje medzi vládnymi silami a povstalcami. Každý deň umierajú ľudia a ďalšie tisíce utekajú v obave o svoje životy preč s krajiny. Zaujímavé je však to, prečo sa hneď na začiatku nová ukrajinská vláda nerozhodla veci riešiť diplomaticky a prečo chcela všetko hneď vyriešiť silou. Keď v Kyjeve došlo k prevratu s pohľadu východných Ukrajincov to bol puč ktorý bol uskutočnený príslušníkmi radikálnej strany Pravý Sektor. Hneď na začiatku sa začalo hovoriť o tom že sa Ukrajinská vláda pokúsi urobiť na etnických Rusov Genocídu, keď si to porovnáme s dneškom a tými obrovskými počtami mŕtvych, môžem povedať čo si mysleli to sa aj stalo. Nieje preto prekvapením že sa etnický Rusi začali brániť a obsadzovať vládne štruktúry keď za svoju jedinú šancu na prežitie považovali iba dve možnosti:

1. Vyhlásenie samostatného štátu 

2. Pripojenie sa k Rusku.

To čo mala Vláda urobiť hneď na začiatku je to že by sa s predstaviteľmi Východnej Ukrajiny pokúsili dohodnúť. A to či už vo forme ústupkov napr. federalizácia krajiny alebo vo forme prísľubov napr. zachovanie zákona o používaní ruského jazyka. Nič s toho sa ale nestalo a vláda sa prakticky ihneď rozhodla že sa bude povstalcom radšej vyhrážať. Otázkou ale je prečo sa veci hneď na začiatku neriešili diplomaticky? A keď sa tak neriešili aký je teda skutočný zámer Ukrajinskej vlády? Niekto by mohol teraz argumentovať ale veď prezident Porošenko vyhlásil prímerie a chcel s povstalcami jednať ale faktom je že neskoro. S toho ako tento plán znel mi ani tak neprišlo že sa jedná o návrh ktorý je pre všetky strany výhodní. Realitou je že tento plán v podstate povedal iba toto: Povstalci vzdajte sa inak budete zlikvidovaný! a na západe tomu tak tlieskali.  Vrátim sa ale späť prečo sa veci hneď neriešili diplomaticky? Nuž je iba jedna možnosť ktorá ako tak dáva zmysel a to je fakt že ukrajinská vláda o diplomatické riešenie nikdy nestála.

Teraz ale ďalšia otázka: prečo chce Ukrajinská vláda útočiť? a čo je teda jej zámerom? 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar konšpirácie podporil, hoci ich má odhaľovať

Podpis pod vyhlásením plným dezinformácií by mal šéf polície podľa prezidenta Andreja Kisku vysvetliť. Vládni politici mlčia.

KOMENTÁRE

Policajný prezident podporuje zbrane namierené proti nám

Obhajoba Gašparovho nadriadeného Kaliňáka však neobstojí.

DOMOV

Danko pocítil silu slovenského hejtu a stále sa skrýva

Politické strany väčšinou diskusie na svojich stránkach čistia, ale nevypínajú.


Už ste čítali?